Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dlaczego olej MCT?

2021-01-21
Dlaczego olej MCT?

W ostatnich latach obserwujemy skokowy wzrost popularności olejów MCT (ang. medium chain triglycerides). Czy wiesz, czym są tłuszcze MCT i dlaczego to właśnie olej z kokosa jest ich najlepszym źródłem? Wskażemy kilka korzyści zdrowotnych MCT popartych badaniami naukowymi.

Rola tłuszczów w organizmie

Tłuszcze stanowią ważny element naszej diety a odpowiednia ich podaż wpływa na prawidłowego funkcjonowanie całego organizmu. Wiemy już z mediów i jesteśmy zachęcani przez środowisko medyczne do spożywania kwasów tłuszczowych takich jak Omega-3 i Omega-6. Z drugiej strony jesteśmy bombardowani przekazem “tłuste to niezdrowe”. Jak działają tłuszcze w naszym organizmie?

 

Tłuszcze składają się z łańcuchów atomów węgla, dzielimy je na:

  • krótkołańcuchowe: 1 do 6 atomów węgla,
  • średniołańcuchowe: 8 do 10 atomów węgla,
  • długołańcuchowe: > 12 atomów węgla.

Kwasy tłuszczowe dostarczają i kumulują energię przechowywaną pod postacią trójglicerydów w tkance tłuszczowej. W procesie ich utleniania otrzymujemy energię potrzebną do procesów życiowych.

  • tłuszcze są źródłem energii,
  • poprawiają przyswajalność witamin,
  • stanowią materiał budulcowy do syntezy wielu związków biologicznie czynnych,
  • są izolatorem termicznym i elektrycznym (dla neuronów)działają ochronnie na błonę śluzową żołądka,
  • wpływają na funkcjonowanie układu krążenia

MCT jako trójglicerydy o średniej długości łańcucha są przetwarzane przez organizm w inny sposób niż długołańcuchowe kwasy tłuszczowe. W przeciwieństwie do innych tłuszczów trafiają prosto z jelit do wątroby. Stąd są wykorzystywane jako źródło energii lub zamieniane w ketony.

 

Ketony mogą być wykorzystywane przez mózg jako źródło energii zamiast glukozy lub cukru ponieważ kalorie zawarte w MCT są zużywane od razu. Ta zasada jest między innymi podstawą diety ketogenicznej, która zdaniem wielu osób jest skutecznym sposobem na odchudzanie.

U określonych pacjentów (np. chorzy na Alzheimera lub cukrzycę typu II) zdolność mózgu do wykorzystywania glukozy jest upośledzona. Ketony są alternatywnym źródłem energii dla mózgu i mogą być w stanie zrekompensować to upośledzenie.

Zwolennicy oleju MCT twierdzą, że może on poprawić zdolność myślenia, a także pomagać w różnych stadiach demencji.

 

MCT dla aktywnych i na kontrolę wagi ciała

Zwolennicy oleju MCT twierdzą, że może pomóc zwiększyć energię człowieka i poprawić jego wytrzymałość podczas ćwiczeń. Badania z roku 2009 wykazało, że spożywanie żywności bogatej w MCT, a nie tłuszczów o dłuższych łańcuchach, wydłużało czas ćwiczeń o wysokiej intensywności.

 

Również wyniki badań z 2010 roku są zachęcające aby twierdzić, że olej MCT może poprawić wytrzymałość wysiłkową. Dlatego olej MCT stosowany jest głównie przez osoby, które chcą schudnąć lub zwiększyć swoją wytrzymałość podczas treningu.

 

Olej MCT a kwestia smaku

Olej MCT z kokosa, stosowany w naszych produktach, wyróżnia się neutralnym smakiem i zapachem. To doskonała alternatywa dla osób, które nie przepadają za smakiem innych tłuszczów.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 66 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-15
Wszystko sprawnie i szybko
2023-06-18
Doskonałe produkty dostarczone na czas. Polecam
pixel